Indiai klasszikus zene és tánc

„A belső béke, India misztikus varázsa” – indiai klasszikus zene és tánc, Tóth Szabolcs szitárjátékos, Mótyán Tibor tablajátékos és Gulyás Ildikó bharatanatyam táncos előadása

Az indiai klasszikus zene az emberiség legrégebbi töretlen zenei tradíciója. Két, egymástól független, ugyanakkor egymással kompatibilis zenei rendszeren alapszik: az egyik a rága – a dallam rendszere,
a másik a tála – a ritmus rendszere.

Tóth Szabolcs – szitár
Előbb Pandit Budhaditya Mukherjee, az Imdad Khani Gharana világhírű szitárosánál kezdett tanulni
Kalkuttában, majd a gayaki ang, vagyis az „éneklő szitár” jelenlegi egyik legkiválóbb szitárjátékosa,
Pandit Rajeev Janardan első nem indiai születésű magántanítványa lett. Mesterei mellett olyan kiválóságok tanítják még, mint a Shankar-gitár legnevesebb művésze, Dr. Kamala Shankar, vagy a tablajátékos Pandit Vinode Pathak. Khyal éneket és tablajátékot, valamint zenetörténetet tanult Delhi legrégebbi zenei egyetemén a Gandharva Mahavidhyalaya-n. Jelenleg is folytatja tanulmányait mesterénél, akivel számos esetben szerepelt egy színpadon, valamint szólókoncerteket adott Indiában es Európa számos nagyvárosában, olyan nagyszerű tablások kíséretében, mint Pandit Vinode Pathak, Anil Moghe, Hanif Khan vagy akár Pundlik Bhagwat, akit 2005-ben Magyarországon is hallhatott a közönség.

Mótyán Tibor – tabla
Szarvason született, hét éves kora óta zenél. Tanult hegedülni, zongorázni, basszus gitározni, de leginkább tablajátékosként ismert. Tanulmányait Indiában kezdte, ahol Pandit Vinode Pathak tanítványa volt. Jelenleg Hortobágyi László zenekarával és számos jazz- és kortárs zenei formációval is dolgozik.

Gulyás Ildikó – bharatanatyam táncos
A bharatanatyam az indiai szubkontinens évezredek alatt kikristályosodott táncnyelve, tradicionális és egyben rituális mozgásművészeti kifejezőeszköze, amely a testtudat, a szimmetria, a mozdulat egyetemes élményével itatja át a táncost. Az arc- és kézmozdulatok kifinomult rendszere az emberi lélek legfinomabb rezdüléseit jeleníti meg, miközben a klasszikus indiai zene intenzív ritmusának és évezredes dallamvilágának hullámain a táncos a mindenséggel olvad össze.
Gulyás Ildikó Magyarország valamint a kelet-európai térség legképzettebb indiai táncművészei közé tartozik . Tizenöt éves tapasztalata, valamint négy éves tánc- és zenetanulmányai India neves mesterei alatt ( az indiai állam érdemes művészei Meenakshi Chitharanjan és Umayalpuram Sivaraman) az indiai előadóművészetek hiteles tolmácsolójává avatták. Ildikó egyike azon keveseknek, aki a madrászi Zeneakadémia és India Tamil Nádu állama által akkreditált diplomákkal is rendelkezik. 2006-os hazatérte után a tradicionális szakrális tánc eredeti értékeinek terjesztését és a magyar közönséggel való megismertetését tűzte ki célul. Az elmúlt öt évben csaknem 40 alkalommal lépett színpadra szólóban illetve mesterével közös produkciókban. A közönséggel személyes kontaktust teremtő, az indiai hitvilágot és mitológiát megidéző saját konferálású előadásai egyedülálló élménnyel ajándékozzák meg a közönséget itthon és határainkon túl. 2008 óta az általa alapított Nadantam táncegyüttessel csoportkoreográfiákat is nagy sikerrel állít színpadra.

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.