Szalay Lajos: Genezis

Válogatás a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány Gyűjteményéből.

Sok szeretettel meghívjuk Önöket Szalay Lajos grafikusművész (1905 – 1995) Genezis című kiállításának megnyitójára a Sopronbánfalvi Kolostorba.

Szalay Lajos (1909 – 1995) minden bizonnyal nemcsak a magyar, hanem az egyetemes rajzművészetnek is egyik legkiemelkedőbb alakja. Pablo Picasso a következőt mondta róla: „Ha két grafikus neve marad fenn az utókornak a huszadik századból, a másik én leszek, ha csak egy, az Szalay Lajos lesz.” Szalay a magyar grafika egyik meghatározó alakja, expresszív vonalvezetésű, egyvonalas technikája, melyet az 1930-as évek második felétől kezdődően Hincz Gyulával elsőként alkalmazott a rajzolók között, hatást gyakorolt kortársaira, valamint az utána következő generációk rajzművészetére is.
Szalay 1946-ban emigrált, először Párizsba ment, ahol a Les Lettres Francaises lapjain Picassóval együtt szerepelt, később pedig Argentínában, majd New Yorkban élt. A magyar grafikus generációkra elsősorban a Genezis c. művével hatott az 60-as, 70-es évtizedben. New York-i periódusa (1960-88) után visszatért Miskolcra. Szociális igazságkeresést, etikai tartást sugalló rajzai a hétköznapi életből, a Bibliából és a mitológiákból merítik a témájukat. Az indulati fűtöttség párosul az általa megújított egyéni rajz-nyelv, figurális rajzstílus megteremtésének a szándékával. A pőre vonal, a fekete tus vékony vagy vastagodó-összetorlódó hajlítása: önmagától elvárt és meghonosított alkotói gyakorlata, amely már a 40-es években egyéni rajzstílusként rögzült. A könyvet (önálló rajzkönyv vagy illusztrált) a közönséghez jutás kiállításoknál is hatékonyabb eszközének vallotta. Az önálló rajzkönyvet, mint a művek adekvát megjelenését, ő honosította meg a magyar művészeti könyvkiadásban. Magyar- és világirodalmi alkotások, versek, regények és drámák illusztrálása mellett készített könyvborítókat, színes könyvtáblákat.

A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány gyűjteménye több mint hatszáz darabot őriz Szalay Lajos grafikáiból, és jelenleg ez a kollekció adja a legteljesebb áttekintést a művész munkásságáról. Külön értéke a gyűjteménynek az a félezer rajz, amely a közelmúltban került elő a művész hagyatékából, melyet leánya őrzött meg san diegói otthonában.
Ennek a kollekciónak a legszebb darabját bemutatva szeretné az Alapítvány megismertetni az európai rajzművészet e kiemelkedő alakjának művészi pályáját sopronbánfalvi kolostor közönségével, közelebb hozva a rajzok által a keresztény kultúrkör gyökereit, főbb gondolati elemeit és azok egyedülálló vizuális megjelenítését.

A kiállítás látogatható: 2014. március 10-ig, naponta 10–18 óráig.

Belépőjegy árak:
Felnőtt: 1.000,- Ft /fő
Nyugdíjas, diák, csoport: 500,- Ft / fő

Egyes grafikák a helyszínen megvásárolhatóak.

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.